Fetal Monitör | NST Cihazı | Fetal Monitör Fiyatları | NST Cihazı Fiyatları | Nst Cihazları Fiyatı

 

NST Cihazı Nedir?

Nst cihazları anne karnındaki bebeğin kalp atışlarını, bebeğin hareketlerini ve annenin rahim kasılmalarını ve şiddetini algılayan cihazdır. Diğer bir ismi fetal monitördür. Gebeliğin özellikle son zamanlarına doğru anneye uygulanır ve genellikle 20 dakika boyunca bebeğin kalp atım seyri ve annenin rahim kasılmaları izlenir.

NST Cihazının Çalışma Prensibi

NST Cihazlarında TOCO ve US olmak üzere 2 adet prob kullanılır ve bunların haricinde annenin bebeğin hareketlerini hissettiğinde işaret koyabilmesi için de bir el markerı bulunmaktadır. TOCO probu annenin rahim kasılmalarının şiddetinin algılanmasını sağlarken, US probu bebeğin kalp atım seyrinin izlenmesini sağlar. İkiz gebelik durumlarında 2 adet US probu ve cihaz içerisinde ikiz gebeliğide izleyebilecek donanım ve yazılım bulunmalıdır.

NST Cihazında Kullanılan Problar

Fetal monitörlerde TOCO ve US olmak üzere 2 tip prob vardır ve bu probların içerisinde kristaller bulunur. Rahim kasılma şiddetleri ve bebeğin kalp atışları bu kristaller sayesinde algılanabilmektedir. Probta toplanan sinyaller yükseltilip filtrelenerek ekranda izlenir ve oluşan bu grafikler nst cihazının çıktısında görülebilir.

NST Cihazı Ne İşe Yarar?

Fetal monitörler özellikle anne karnındaki bebek hareketlerinde azalma olduğunu ifade ettiği durumlarla, kasılmaların varlığından şüphelenildiği anlarda kullanıldığında oldukça değerli bilgiler verir ve bu bilgiler doğuma kadar hekimin nasıl bir ol izleyeceği bebeğin durumu ve doğumun zamanı hakkında bilgiler verir.

NST Cihazı Nasıl Kullanılır ?

NST Cihazının probları NST kemeri yardımıyla anne karnına sabitlenir ve bebeğin kalp atım seyri ile rahim kasılmaları izlenir. Bu sırada ortalama 20 dakika boyunca fetal kalp atımları ve rahim kasılmaları grafiksel olarak çıktıya yazdırılır, bu işlem sırasında anneye bir el markerı verilir ve bu el markerı yardımıyla herhangi hissettiği bir olumsuzluğu veya bebeğin herhangi bir hareketini işaretler.

NST Cihazıyla İlgili Uyarılar

NST Cihazının anneye veya bebeğe herhangi bir olumsuz etkisi yoktur. Fetal monitörün probları kullanılmadan önce mutlaka jellenmelidir.

 

​Döviz kurundaki hareketlilik nedeniyle maalesef sitemizden fiyat paylaşımı yapamıyoruz.
Lütfen fiyat taleplerinizi telefone-mail ve iletişim formu yolu ile isteyiniz.